Menu
Menu
Życie bywa jak rollercoaster – raz pędzi w górę, raz spada w dół, a czasami masz wrażenie, że zatrzymało się w miejscu i utknąłeś/utknęłaś na szczycie, ani w górę, ani w dół. To całkowicie naturalne, że nie zawsze radzimy sobie sami i potrzebne nam wsparcie. Pamiętaj, że zasługujesz na szczęście i dobre samopoczucie. Ale skąd właściwie wiedzieć, że to czas, aby sięgnąć po pomoc psychologiczną? Sprawdźmy to!
To pytanie, które zadaje sobie wielu z nas. Czy to już? Czy to mi pomoże? A może po prostu potrzebuję się wygadać? Każdy z nas jest inny, inaczej doświadcza tych samych sytuacji, inaczej radzi sobie z ich przeżywaniem. Wewnętrzne przyznanie sobie, że doświadczasz trudności i potrzebujesz wsparcia jest w tej sytuacji najlepszą odpowiedzią na powyższe pytanie. Jeśli nadal masz wątpliwości, przychodzimy na pomoc z listą, która może pomóc Tobie zdecydować, czy konsultacje psychologiczne będą dobrym pomysłem.
Odczuwasz chroniczny smutek? Nie cieszą Cię rzeczy lub aktywności, które do tej pory sprawiały Ci frajdę i normalnie nie wyobrażałbyś/wyobrażałabyś sobie bez nich życia? To mogą (nie muszą) być objawy depresji, nie lekceważ ich i udaj się po pomoc, nawet profilaktycznie.
Niezależnie od tego, czy doświadczasz stresu, z którym potrafisz sobie poradzić, czy też stresu przewlekłego i przytłaczającego, możesz skorzystać ze wsparcia kogoś, kto pomoże Ci radzić sobie w tych trudnych chwilach. Wybuchy złości, płaczu, bóle głowy, których wcześniej nie doświadczyłeś/doświadczyłaś lub dolegliwości żołądkowo – jelitowe to też częste objawy stresu.
Nie możesz sobie poradzić po trudnych wydarzeniach? – Doświadczyłeś/doświadczyłaś rozstania? Straty bliskiej osoby? A może właśnie się przeprowadzasz – to wszystko wywraca świat do góry nogami. W takich chwilach pomoc psychologiczna może być jak latarnia w czasie sztormu.
Jeśli czujesz się zagubiony/zagubiona w swoich emocjach, decyzjach czy działaniach, lub chcesz poeksplorować swoją tożsamość, dowiedzieć się czegoś więcej na swój temat, psycholog może pomóc Tobie lepiej siebie zrozumieć.
Opcji pomocy z jakich możesz skorzystać jest więcej, niż myślisz! Możesz spotkać się z Psychologiem na żywo albo wybrać konsultacje psychologiczne online. Jeśli nie czujesz się na siłach przyjść do gabinetu lub zwyczajnie łatwiej będzie Ci pogodzić wizytę online ze studiami czy pracą to coraz więcej Psychologów oferuje taką możliwość. Nie musisz się obawiać, podczas wizyt online Psychologa obowiązują takie same zasady dyskrecji jak podczas wizyty stacjonarnej. Psychoterapeuta natomiast pomoże Ci głębiej zrozumieć przyczyny Twoich problemów i krok po kroku pracować nad ich rozwiązaniem. Do Psychoterapeuty
możesz zostać pokierowany/pokierowana przez Psychologa lub przez Lekarza Psychiatrę. Z psychoterapii również możesz skorzystać w formie online..
Diagnoza kojarzy się najczęściej ze szpitalem i z czymś bardzo poważnym ale diagnoza psychologiczna to proces, w którym specjalista pomaga Ci lepiej zrozumieć oraz nazwać Twoje trudności. Następnie, razem z Tobą, dobiera odpowiednią, pasującą do Twoich potrzeb formę pomocy. Sam proces polega na zbieraniu wywiadu lub wypełnianiu ankiety/arkusza, na co możesz, ale nie musisz, się zgodzić. Diagnozą psychologiczną zajmuje się Psycholog.