ADHD – Czyli życie w trybie turbo: Jak rozpoznać u dzieci i dorosłych?

ADHD to zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, który wpływa na codzienne życie dzieci i dorosłych. Dowiedz się, jak rozpoznać objawy i kiedy warto zasięgnąć pomocy specjalisty.

Czym jest ADHD?

ADHD, to zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, coś więcej niż bycie rozkojarzonym albo energicznym. To neurologiczne zaburzenie, które wpływa na to, jak człowiek przetwarza informacje i jak działa jego mózg. Osoby z ADHD żyją ciągle na najwyższych obrotach, czyli trochę jak w trybie turbo, co znacząco wpływa na ich stan psychiczny oraz fizyczny. Towarzyszyć temu może wyczerpanie psychiczne i fizyczne, dlatego tak ważne jest postawienie trafnej diagnozy na jak najwcześniejszym etapie życia.

Zaburzenia ADHD

Jak wygląda tryb turbo u dzieci?

„Czy Ty nie możesz usiedzieć w jednym miejscu przez 5 min?” – zdanie, które każdy z nas usłyszał w swoim dzieciństwie niezliczoną ilość razy, od mamy, taty, babci czy nauczyciela. Pomyślisz sobie no cóż, dziecko, jak dziecko, jedno energiczne, drugie mniej, jedno usiedzi, drugie nie. ADHD to jednak nie tylko problem z siedzeniem w miejscu – to cały pakiet wyzwań, z jakimi zmagają się dzieci żyjące w trybie turbo:

Jak wygląda tryb turbo u dorosłych?

Tutaj problem jest trochę bardziej skomplikowany, coraz więcej słyszy się o diagnozie ADHD postawionej dopiero u dorosłych. Brak diagnozy w wieku dziecięcym skutkuje tym, że dorośli z ADHD muszą się nagimnastykować, żeby ogarnąć rzeczywistość. Niezdiagnozowani w dzieciństwie są nieświadomi, dlaczego tak trudno poradzić im sobie w pracy, w relacjach z innymi, funkcjonować w rodzinie. Wyobraź sobie, że masz w głowie radio, które nie umie złapać jednej stacji. Wielozadaniowość to ich supermoc, ale organizacja i trzymanie się planu… cóż, powiedzmy, że tu supermocy brakuje.

Jak zdiagnozować i wyciszyć tryb turbo?

Diagnoza ADHD u dzieci i diagnoza ADHD osoby dorosłej to dwa różne procesy. Tak, procesy ponieważ diagnoza ADHD wymaga więcej niż jednej wizyty. Należy mieć na uwadze jak bardzo objawy ADHD są złożone, nieoczywiste oraz różne w zależności od wieku, płci czy roli społecznej. Zgodnie z zaleceniami Sekcji Kształcenia Specjalizacyjnego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego z 2024 roku rekomendowanym podejściem w diagnostyce ADHD jest starannie przeprowadzony wywiad kliniczny. Wszystkie inne testy są opcjonalne. W przypadku dzieci ważny jest etap obserwacji i analizy zachowań oraz wywiad zarówno z rodzicami jak i opinia nauczyciela w przypadku starszych dzieci

W naszej Fundacji diagnoza rozpoczyna się na pierwszej wizycie wstępnym wywiadem oraz testem przesiewowym ASRS, który składa się z 18 pytań. Jeśli zarówno wywiad, jak i wyniki ASRS będą wskazywały na konieczność dalszej diagnostyki, to na spotkania drugie oraz trzecie składa się ustrukturyzowany wywiad na podstawie kwestionariusza DIVA-5, który ADHD 2 pozwoli ocenić czy spełnione są objawy ADHD według kryteriów diagnostycznych. Na ostatnie spotkanie zapraszana jest zazwyczaj bliska osoba klienta_ki, najlepiej jeśli byłby to rodzic, ewentualnie osoba partnerska.

ilu serca

W zależności od potrzeb oraz wskazań zdarza się, że są przeprowadzane dodatkowe badania w kierunku innych zaburzeń czy trudności. W takim przypadku proces może się wydłużyć o kolejne dwa spotkania, jednak mogą one się okazać kluczowe dla prawidłowej diagnozy. Na koniec całego procesu osoba kliencka dostaje opinię z informacjami ze wszystkich testów i kwestionariuszy, z których korzystał_a diagnosta_ka.

 

Po prostu zrób pierwszy krok

Bez właściwej diagnozy wiele osób zmaga się z trudnościami emocjonalnymi, które mają wpływ nie tylko na ich samopoczucie, ale także na relacje z bliskimi. Często wiąże się to z obniżonym poczuciem własnej wartości, problemami w kontaktach społecznych oraz poczuciem, że cokolwiek robią, nie jest wystarczająco dobre.

Dzięki diagnozie możliwe jest dopasowanie odpowiedniego wsparcia – takiego, które naprawdę pomoże. Właściwa diagnoza i leczenie – zarówno farmakologiczne, jak i terapeutyczne – mogą ułatwić radzenie sobie z codziennymi trudnościami, a także sprawić, że osoba oraz jej bliscy będą cieszyć się spokojniejszym i bardziej satysfakcjonującym życiem.

Diagnoza ADHD u dorosłych

Koszt diagnozy to 750 zł, płatność można rozłożyć na 4 raty.
minka 3

Diagnoza ADHD u dorosłych

750 zł za diagnoze