Przejdź do treści

Fundacja Niepodzielni

ŻYCZLIWIE PRZY ŚWIĄTECZNYM STOLE

CZYLI CO ROBIĆ, BY BLISCY CHCIELI DO NIEGO WRÓCIĆ

Jeden z najpopularniejszych jingli świątecznych głosi „it’s the most wonderfull time of the year” pytanie, czy dla każdego z nas jest on wspaniały?

Już od początku października widzimy oznaki zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Dyskonty przepełnione są bombkami, ulice powoli stroją się w światełka, a w centrach większych miast pojawiają się bożonarodzeniowe jarmarki. To wszystko wprawia nas w ciepły nastrój kojarzony z uszkami w barszczu, przystrojonymi choinkami i życzliwością w rodzinnym domu. Święta Bożego Narodzenia to czas rytuałów, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, dlatego też mamy dla Was krótką checklistę dobroci, aby każdy członek rodziny czuł się w tych dniach po prostu dobrze.

PRZEMYŚLANE PREZENTY

To, co często spędza sen z powiek, już od miesiąca przed świętami, to prezenty. Dlaczego? Niby nie tak ważne, a jednak to o nich myślimy jako pierwszych na myśl o grudniowych obchodach. Chcemy, by nasi bliscy poczuli się docenieni, pozytywnie zaskoczeni i rozpieszczeni, więc wybieramy, często niestety na siłę, to, co uważamy za najlepsze. Na czym warto się skupić? Po pierwsze pamiętajmy, że to symboliczne podarunki. Zanim kupimy coś kosztownego lub coś, co nam wydaje się być świetne, skupmy się na potrzebach drugiej osoby i tym, by poczuła się wyjątkowo. Jeśli mama mówi nam, że kuchenne obowiązki ją męczą, nie kupujmy rękawic i fartuszka, a raczej pyszną herbatę i akupresurową poduchę, dzięki którym się odpręży. Dla brata, który lubi rośliny nie szykujmy skarpetek z deskorolką, czy gry na konsolę, a może warsztaty z makramowych kwietników, dzięki którym dodatkowo pozna ludzi, którzy mają podobne zainteresowania

AKCEPTOWALNA BLISKOŚĆ

Każde spotkanie z rodziną przywołuje na myśl powitania, wymianę serdeczności i pożegnania po tym całym ambarasie. O czym warto pamiętać w tej kwestii? Najważniejsze jest źródło naszych zachowań. Czy chcemy, by nasi bliscy czuli się dobrze? Czy dla każdego “dobrze” znaczy to samo? Zanim piskliwym głosem zaczniemy szturmować wejście, przutulać i całować bez opamiętania, zadajmy sobie pytanie “Czy ta osoba sobie tego życzy?”. Nasze 3 sposoby na rozpoznanie to szacunek, ciepło oraz rozmowa. Do powitań podchodźmy przede wszystkim z szacunkiem i tego samego oczekujmy od innych. Obserwujmy, czy młodszy kuzyn biegnie przybić nam piątkę, czy chowa się za rodzicami lub w ogóle macha z daleka z uśmiechem i ucieka się do zabawy. Każda z tych opcji jest ok, bo jest jego. Ciepło to nasza  ulubiona pozycja na tej liście- z niego wynika na przykład to, że nie obrazimy się, gdy nasz sposób kontaktu nie zostanie zaakceptowany, czy to, że próbujemy znależć odpowiedni dla obu stron system zachowań. Jeśli pozwolimy dziecku machać do nas z daleka- prędzej będzie chciało nas poznać i przesunąć tę granicę aniżeli w momencie, gdy na siłę będziemy chcieli je ucałować. Najprościej byłoby, gdyby każdy powiedział wprost, czego oczekuje, ale wiemy, że to nie takie proste. Komunikaty w rozmowie są werbalne, ale nie tylko. To, że moja siostra wita się ze mną uściskiem nie znaczy od razu, że to lubi. Odwraca wtedy głowę, sztywnieje i szybko ucieka do innego pokoju lub siada w rogu kanapy zwinięta w kłębek- to sygnały, które przede wszystkim musimy zauważać. Czy to zachowanie jest złe? Jest nietrafione, ale nad tym zawsze możemy popracować rozmową. Zakomunikować w spokojnej chwili, że nie musimy tak robić, nawet jeśli rodzice nam kazali – możemy przegadać dogodny sposób i uszanować swoje wzajemne granice.

PRAWDZIWE KOMPLEMENTY

To dość osobliwe, ale panuje przekonanie o tym, że jak kogoś długo nie widzimy, powinniśmy powiedzieć mu coś miłego. Nie ma w tym nic złego, natomiast czasem wychodzi różnie. Większości z nas, choć raz w życiu, przydarzył się odbiór niechcianego “komplementu”. Przykładem są: “ale ładnie schudłaś”, “piękna jesteś taka umalowana i w sukience”, “o widzę, kawaler, na siłownię chodzi, teraz to każda panna za tobą pobiegnie”, czy “no w końcu wyglądasz jak facet/ prawdziwa kobieta”. To nie są komplementy. Nie są to również miłe słowa. Każdy z tych zwrotów oscyluje wokół aparycji oraz osobistych wizji rzeczywistości mówiącego. Czy o pięknie i kobiecości świadczy sukienka, którą nosimy? Czy o męstwie mówimy tylko w kontekście rozszerzonego pakietu na siłowni? Z naszej perspektywy nie i tę właśnie chcemy szerzyć.

Prawdziwe komplementy to spontaniczne zwroty, które płyną z dobroci serca i które z założenia są budujące i przyjemne dla odbiorcy. Powiedzieliśmy sobie, co na pewno nimi nie jest, a co w takim razie będzie trafne? I znów pobawmy się w obserwatorów. Jeśli nasz dziadek skupia szczególną uwagę na tym, o jakich książkach nam opowiada, zapewne miło mu będzie usłyszeć, że ma wyjątkowo dobry gust do literatury. Żona, która upiekła ciasto, które zdobyło poklask każdego gościa raczej nie ucieszy się z tego, że “teraz to już zawsze musi je piec”, ale będzie jej miło, gdy powiemy “bardzo doceniam twoje starania, to wyjątkowo pyszne ciasto”. Tak niewiele, a jednak. 

Spełnieniem naszych życzeniowych marzeń byłaby na przykład taka lista:

  • Życzę Ci, abyś otaczał* się dobrymi dla Ciebie ludźmi.
  • Życzę Ci, abyś miał* siłę pokonywać przeszkody i osiągać założone cele.
  • Życzę Ci, abyś miał* czas, by zatroszczyć się o siebie.

ŻYCZENIA ODE MNIE, NIE DLA MNIE

Jeśli uważnie przeczytamy poprzednie pozycje checklisty – z tą nie powinniśmy mieć żadnego problemu. W domach, w których nadal kultywowana jest tradycja dzielenia się opłatkiem, pojawia się zazwyczaj składanie życzeń. Jest to kolejny ciężki aspekt Świąt Bożego Narodzenia. Pochylmy się nad tym, jak dobieramy słowa, nie wchodźmy na drażliwe tematy, o których zazwyczaj z daną osobą nie rozmawiamy i pamiętajmy, że ten szczególny czas ma być rodzinny, spokojny i przyjemny. Przypominajmy sobie nawzajem o tym, by szanować, kochać i słuchać uważnie i takie też życzenia będą trafione.

ZWROTY, KTÓRYCH ŁATWO UNIKNĄĆ

Słowem końca chcemy podnieść temat oczywisty, a jednak dla wielu nadal ciężki do zmiany. Na naszym Instagramie pojawił się w minionym tygodniu materiał ze Świątecznym Bingo, którego rozszerzoną wersję skopiujesz u góry. Co ma na celu korzystanie z takiego bingo? Jak wszystkie nasze treści – ma ono charakter edukacyjny z nutą swobody, które chcemy wprowadzać do Waszych domów szerząc ciepło Niepodzielnej Bezpiecznej Przestrzeni.