Przejdź do treści

Fundacja Niepodzielni

Komu możesz się wygadać, czyli kim jest psycholog, psychoterapeuta i psychiatra?

W oczach laika granica pomiędzy kompetencjami psychologa, psychoterapeuty i psychiatry jest płynna, a niezwykle często niemal się zaciera. Na pytanie czym zajmują się poszczególne osoby, pada odpowiedź, że „psychiką człowieka” i jest to oczywiście prawda. Jednak nie każda z tych osób ma takie same kompetencje. Warto wiedzieć, gdzie są różnice, by bardziej świadomie wybrać specjalistę. Jednak pamiętaj! Sama decyzja o szukaniu pomocy to już ogromny krok ku lepszemu!

Jakie więc kompetencje mają te poszczególne osoby?

Psycholog to osoba mająca tytuł magistra psychologii. Takie osoby mogą zajmować się m.in. psychoedukacją, poradnictwem lub udzielaniem pomocy psychologicznej w różnego typu instytucjach związanych ze zdrowiem psychicznym. Psycholog może też mieć różne specjalizacje zawodowe, takie jak psychologia kliniczna, seksuologia lub psychologia dzieci i młodzieży. Jakie więc mogą być rodzaje psychologów? Wyróżniamy m.in. psychologów dziecięcych, sądowych, pracujących w hospicjum lub na oddziałach onkologicznych. Mogą też zajmować się doradztwem zawodowym lub procesami rekrutacyjnymi. Do psychologa możesz zgłosić się zawsze, gdy czujesz potrzebę wsparcia w poradzeniu sobie z trudnościami.

Psychoterapeuta jest absolwentem studiów, jednak nie musi to być kierunek psychologiczny. Warunkiem koniecznym jest jednak ukończenie jednej ze szkół psychoterapii w wybranym kierunku. Co ważne psychoterapeuci odbywają też terapię własną, dzięki czemu są bardziej efektywni. Niezwykle istotna jest w tym zawodzie superwizja, czyli konsultowanie swojej pracy i trudności z bardziej doświadczonymi specjalistami. Z czym można się zgłosić do psychoterapeuty? Z powracającymi trudnościami czy myślami, których podłoża nie znamy. Powodem mogą być też problemy o głębszym podłożu, gdy masz poczucie, że wynikają one z przeszłości, a nie sytuacji obecnej. Kolejną sytuacją są bóle fizyczne, których nie można wyjaśnić w sposób medyczny bądź czujesz potrzebę zmian wewnętrznych i określenia siebie.

Psychiatra to przede wszystkim absolwent studiów medycznych i osoba z tytułem lekarskim o specjalizacji psychiatrycznej. Przeprowadza ona badania psychiatryczne i dobiera odpowiednią farmakoterapię, monitorując stan na wizytach kontrolnych. Może też skierować w razie potrzeby
pacjenta na oddział psychiatryczny lub do specjalnego ośrodka, a na czas leczenia wystawia zwolnienie lekarskie. W razie potrzeby psychiatra może skierować pacjenta do psychoterapeuty lub – gdy ma odpowiednie uprawnienia- sam przeprowadza taką terapię. Do psychiatry zgłoś się, gdy np. masz długotrwały obniżony nastrój, odczuwasz przewlekłego uczucia niepokoju bądź nadmiernej potrzeby sięgania po środki psychoaktywne.

Źródła:
1. Psycholog, psychoterapeuta czy psychiatra? Do kogo się udać
https://twojpsycholog.pl/blog/psycholog-psychoterapeuta-czy-psychiatra
2. Psychiatra a psycholog, psycholog a psychoterapeuta – czym się od siebie różnią?
. Do kogo i kiedy zgłosić się po pomoc? https://psychomedic.pl/psychiatra-a-psycholog-psycholog-a-
psychoterapeuta-czym-sie-od-siebie-roznia-do-kogo-i-kiedy-zglosic-sie-po-pomoc/
3. Psycholog czy psychoterapeuta – do kogo się udać?https://wellbee.pl/blog/abc-psychoterapii/psycholog-a-psychoterapeuta-roznice/