Przejdź do treści

Fundacja Niepodzielni

Jak szukać rozmówcy idealnego?

Udało się. Po długim okresie nieskutecznych prób radzenia sobie z problemami zapadła decyzja: „Idę na terapię”. Brawo! Właśnie w ten sposób robisz pierwszy – bardzo ważny krok w Twoim życiu. Zwyciężyła w Tobie potrzeba zadbania o własny dobrostan psychiczny i fizyczny. Pozostaje jednak pytanie: do kogo mam iść? Czy wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło „psychoterapia” i iść pod pierwszy lepszy adres? Może się udać, jednak nie jest to sytuacja, kiedy warto zanadto ryzykować. Lepiej sprawdzić kilka rzeczy i przeprowadzić wstępną selekcję specjalistów.

Podkreślmy na początku, że psychoterapeuta nie równa się psychologowi. Możesz więcej na ten temat doczytać we wcześniejszym tekście. Czy warto pytać znajomych? Oczywiście możesz to zrobić, jednak pamiętaj –psychoterapia nie jest uniwersalna dla każdego, jest to wyjątkowy rodzaj „usługi”. Tutaj niezbędne jest nawiązanie relacji pomiędzy terapeutą a pacjentem. A to, czy ktoś wzbudzi nasze zaufanie to sprawa indywidualna. To, że pomiędzy naszą koleżanką, a jej terapeutką jest doskonałe porozumienie, nie znaczy, że podobnie będzie z nami. Dlatego też kierowanie się wyborem psychoterapeuty poprzez polecenie nie powinny być jedynym kryterium..

Co więc dobrze sprawdzić?

Rodzaj problemu

Podobnie jak z lekarzem – z chorym sercem idziesz do innego specjalisty niż z chorą tarczycą. Podobnie z psychoterapeutą. Tutaj istotne jest, kto jest osobą potrzebującą. Inny specjalista będzie z pewnością współpracować z dzieckiem lub młodzieżą, a inny z osobą dorosłą.

Być może też pomoc potrzebna jest nie tylko Tobie, ale też Twojej partnerce/partnerowi. Wtedy najlepiej szukać od razu terapeuty specjalizującego się w terapiach par czy rodzin.


Często też psychoterapeuci mają dodatkowe kwalifikacje, które wynikają z ukończenia przez nich szkoleń z zakresu konkretnych dziedzin psychologii. Zdobywanie wiedzy teoretycznej w połączeniu z długoletnim doświadczeniem w pracy z osobami borykającymi się z konkretnym problemem, sprawia, że taki psychoterapeuta może świadczyć bardziej skuteczne i specjalistyczne wsparcie.

Kompetencje psychoterapeuty

Jeśli chodzi o wymogi formalne, to psychoterapeuta nie musi mieć ukończonych studiów z psychologii. Warto, więc sprawdzić jakie jest jego wykształcenie zawodowe. Najważniejszym kryterium wyboru jest to, czy ma ukończoną szkołę psychoterapii lub jest w trakcie szkolenia psychoterapeutycznego. Możesz też sprawdzić, czy jest członkiem Polskiego Towarzystwa Psychologicznego lub innego terapeutycznego stowarzyszenia. Pozwala to zweryfikować kwalifikacje terapeuty, a także daje pewność, że podlega nadzorowi komisji etyki terapeutycznej.

Takie informacje psychoterapeuta powinien mieć zamieszczone np. na swojej stronie internetowej.

Warto też dopytać, czy terapeuta korzysta z superwizji, a także terapii własnej. Superwizor to doświadczony terapeuta, który przygląda się procesowi terapii, a także wspomaga w usprawnianiu procesu. Dzięki temu wiesz, że terapeuta zachowuje etyczne standardy w pracy.

Rodzaj podejścia

O nurtach w psychoterapii już pisaliśmy. Warto przejrzeć rzetelne informacje na ich temat, zanim zapiszesz się na wizytę do specjalisty. Poczytaj o różnych nurtach i podejściach, być może jeden z nich wyda Ci się szczególnie bliski, co pozwoli w jakiś sposób nakierować Cię na konkretnych specjalistów. W razie potrzeby na pierwszej sesji poproś terapeutę o wytłumaczenie Ci, na czym dokładnie polega praca w danym nurcie.

Sposób bycia terapeuty

Choć wydaje się to na pierwszy rzut oka nietypowe, sposób bycia psychoterapeuty czy poczucie humoru to aspekty, które mogą nas do terapii zniechęcać. Jeśli czujesz duży dyskomfort lub przytłoczenie osobą terapeuty na sesji, nic dobrego to nie wróży. Najważniejsze jest poczucie bezpieczeństwa, akceptacji, a także poczucie zaufania. Jeśli tego brakuje – warto zastanowić się nad zmianą terapeuty. 

Pamiętaj, że jeśli nie znajdziesz pomocy stacjonarnie w obrębie swojego miejsca
zamieszkania – skorzystaj z konsultacji online. Terapia w tej formie jest równie
skuteczna, co spotkania osobiste.

Źródła:
1.”Jak wybrać dobrego psychoterapeutę?” https://www.depresjaza.pl/wybrac-dobrego-
psychoterapeute
2.”Jak wybrać terapeutę” http://centrumpsychologiczne.waw.pl/jak-wybrac-terapeute/