Przejdź do treści

Fundacja Niepodzielni

Czerwone flagi w związku

Czym są czerwone flagi?

Czerwone flagi (red flags), które pojawiają się w kontakcie z drugą osobą – partnerem/partnerką, mówią nam o tym, czego unikać w relacji, by nie wpaść w pułapkę toksycznego związku. Często mogą świadczyć o tym, że dana osoba nie jest w stanie stworzyć zdrowej relacji z nami, a brnięcie w tę znajomość może być dla nas niebezpieczne emocjonalnie. Co ważne, często będąc „w środku” danej relacji nie zdajemy sobie sprawy, że jesteśmy z partnerem działającym na nas w sposób destrukcyjny. Nie widzimy niektórych zachować, bądź wolimy nie widzieć ich w sposób obiektywny. Różne manipulacje stosowane przez partnera/partnerkę mogą ukrywać jego/jej problem. Co więcej, niektóre czerwone flagi mogą pojawić się dopiero po kilku miesiącach lub latach od rozpoczęcia znajomości. Dlatego też trzeba zdawać sobie sprawę, na co zwracać baczną uwagę i nie tracić czujności.

NA co zwrócić uwagę?

Red flags w związku możemy podzielić na 3 grupy
• przytłaczasz mnie
• potrzebuję więcej
• wielkie nic

Przytłaczasz mnie

Kontrolowanie i izolowanie
W tym przypadku mamy do czynienia z „przesłuchiwaniem”, sprawdzaniem telefonu, przeglądaniem rozmów czy maili, a nawet wypytywanie znajomych, czy rodzinę o to co partner/ka robi w czasie pracy. Dochodzi też często do uniemożliwiania samodzielnych wyjść. Może też mieć miejsce ograniczanie możliwości rozwoju, kształcenia.

Izolowanie nas od naszych znajomych i rodziny. Często ten proces następuje stopniowo. Nagle orientujemy się, że ostatni kontakt z rodziną był przed miesiącem, a wcześniej były one regularne i częste. W naszym otoczeniu jest coraz mniej przyjaciół i znajomych. Tu partner/ka chce mieć nas „na własność”. Tym samym mamy kontakt jedynie ze znajomymi drugiej osoby.

Może też przyjąć postać całkowite izolowania od otoczenia. Zmuszanie np. do przejścia na pracę zdalną, odcięcie od świata zewnętrznego, nacisk na spędzanie czasu tylko we dwoje.

Wymuszanie fizycznego kontaktu
Wymuszanie „dowodów miłości” w postaci pocałunków, pieszczot i stosunku. Przekonanie, że „skoro płacę za kolację to coś mi się należy”, bądź „w związku/małżeństwie nie ma gwałtu, masz obowiązek mnie zaspokajać” to powszechne mity.
Nikt nigdy nie ma prawa zmuszać drugiej osoby do niechcianego kontaktu fizycznego, przy czym wbrew obiegowej opinii ofiarami molestowania są i kobiety, i mężczyźni.

Przemoc
Bicie, popychanie, kopanie, wykręcanie rąk, pociąganie za włosy, krępowanie rąk, robienie fizycznej krzywdy drugiej osoby itp. sytuacje nie powinny mieć miejsca w związku. Słowa, że „Uderzył/a mnie tylko raz, to się więcej nie powtórzy” to duży sygnał, że w związku dzieje się źle i należy rozważać odejście. Warto pamiętać, że przemoc to nie tylko bicie. Może ona mieć też aspekt ekonomiczny czy psychiczny.

Nadmierna zazdrość
Odbieranie rozmowy z drugą osobą jako „dowody zdrady”, przeszukiwanie kieszeni czy wiadomości w telefonie w poszukiwaniu rozmów z kochankiem/kochanką to sytuacje, które w zdrowej relacji nie mają miejsca. Tu też może pojawiać się np. wszczynanie kłótni o to, że ktoś na nas spojrzał w „niewłaściwy” sposób, spytał o drogę lub zbyt blisko stanął w
kolejce.

Wyśmiewanie
Stałe krytykowanie gustu, wyglądu, pracy, znajomych, wyśmiewanie wykształcenia czy hobby, przykre i krzywdzące słowa nigdy nie powinny padać w zdrowym związku. Upokarzanie drugiej osoby (public shaming) nawet w „żartach”, a nawet wmawianie choroby psychicznej to poważne czerwone flagi.

Potrzebuję więcej

Niepewność
Flirtowanie, randkowanie czy korzystanie z aplikacji randkowych w tajemnicy i ukryciu przed drugą osobą to coś, co nie powinno mieć miejsca w zdrowej relacji. Niepewność to też przedłużający się brak jakichkolwiek deklaracji w związku. Powoduje to, że druga strona nie ma pewności co do intencji partnera/partnerki.

Quiet quitting
Powolne i ciche wycofywanie się ze związku. Osoba daje z siebie wymaganie minimum, powoli przestając inwestować w związek, równocześnie wycofując się z niego. Partner/ka nie dąży do konfrontacji, nie informując, że chce się rozstać. Tym samym przerzucając odpowiedzialność za rozstanie na drugą osobę, której w pewnym komencie taka relacja
przestaje wystarczać. Częściej do tego typu zachować dochodzi w długoletnich związkach.

Ghosting
Zjawisko które często bywa mylone z quiet quitting. W tym przypadku partner/ka całkowicie odcina się od nas. Przestaje odbierać telefon, odpowiadać na wiadomości, zrywa jakikolwiek kontakt, zwyczajnie znikając z naszego życia z dnia na dzień. Zerwanie jest gwałtowne i niczym niezapowiedziane. Jest to bardzo trudna emocjonalnie i niezwykle ciężka forma zerwania dla osoby porzuconej.

Różne wizje przyszłości
Całkowicie odmienne priorytety, wizje związku, potencjalnego małżeństwa czy założenia rodziny są również czerwoną flagą. Zarówno kwestie posiadania dzieci bądź nie, jak i finansowe, ale nawet zasady czy wartości to rzeczy, które powinny zostać omówione. Jeśli są całkowicie rozbieżne, może to oznaczać, że pojawią się poważne trudności w stworzeniu udanego związku.

Wielkie nic

Całkowity brak zainteresowania
Partner/ka całkowicie nie interesuje się Twoim życiem. Od początku jesteś osobą bardziej zaangażowaną. Nie pyta o Twoje życie, zdanie, jeśli mówi to tylko o sobie. Samodzielnie decyduje o formie i sposobie spędzania czasu, nie uwzględniając Twoich zainteresowań bądź preferencji. Takie zachowanie stanowi czerwoną flagę i stanowi ogromną przeszkodę w stworzeniu udanej i zdrowej relacji.

Brak bliskości
Zarówno tej fizycznej, jak i emocjonalnej. Całkowite odsunięcie się fizycznie bez żadnego wyjaśnienia (np. medycznego) może budować mur i być przyczyną nieporozumień. To samo tyczy się bliskości emocjonalnej. Całkowity brak rozmów na temat swoich uczuć, planów, ale też minionego dnia może świadczyć o braku jakiegokolwiek zaangażowania w relację.

Karanie milczeniem
Za każde „przewinienie” partner/ka wyznacza karę w postaci milczenia. Druga osoba nie wyjaśnia co jest problemem, nie omawia kłopotów. Narastające się problemy mogą stanowić dużą przeszkodę w stworzeniu zdrowej relacji.

Czy czerwona flaga to powód do rozstania?

W wielu przypadkach często tak. W praktyce jeśli zauważasz czerwone flagi i czujesz, że relacja nie jest dla Ciebie korzystna i zdrowa – przemyśl czy chcesz ją kontynuować, czy jesteś z właściwą osobą. Przeprowadź rozmowę, opowiedz o swoich uczuciach.

Jeśli druga osoba wykazuje chęć zmiany, poprawy, być może potrzebna będzie Wam terapia czy to osobno, czy w parze. Jeśli jednak nie ma zamiaru zmieniać swojego postępowania, czasem zdrowsze dla Ciebie będzie rozstanie. Jeśli masz wątpliwości, możesz skorzystać z  konsultacji psychologicznej, np. online za pośrednictwem naszej Fundacji.

Materiały źródłowe:
„Ghosting – czym jest i jak poradzić sobie z zakończeniem relacji
„Ghosting – czym jest i jak poradzić sobie z zakończeniem relacji – Psychocare
„TOKSYCZNY ZWIĄZEK? 10 CZERWONYCH FLAG, NA KTÓRE TRZEBA ZWRÓCIĆ UWAGĘ” Anna Ciulas Sexed
„Czerwone flagi w związku” Marcin Kwieciński Czerwone Flagi w Związku — Jak Rozpoznać Sygnały Ostrzegawcze (marcinkwiecinski.com.pl)